Król Saksonii dysponował do listopada 1918r. ogromnym majątkiem, trudnym do obliczenia. Najcenniejszym składnikiem tego bogactwa były pałace królewskie z ich cennym inwentarzem (dziełami sztuki). Właściwie, było to bogactwo bezcenne, ponieważ trudno jest mówić o wartości zysku lub sprzedaży owych niezmiernych skarbów kultury materialnej.
Natomiast majątek królestwa saksońskiego posiadał konkretną wartość szacunkową, gdy chodzi o ziemię rolną i lasy oraz nieruchomości: zabudowania pałaców oraz parki, otaczające te pałace.
Podstawą wyceny majątku królewskiego była jednak wartość posiadłości ziemskich. Król Saksonii posiadał rozległe obszary rolnicze na Górnym i Dolnym Śląsku oceniane na 23 tys. hektarów.
Zyski z uprawy rolnej, jak też z akcji, obligacji, pożyczek i depozytów bankowych potrzebne były na reprezentację i utrzymanie obiektów królewskich: stajni, terenów łowieckich, parków, królewskich teatrów itd.
Podawano cyfrę 300 mln. ówczesnych guldmarek.
Władysław Nowik
Friedrich był kochającym ojcem i wychowywał swoje dzieci samotnie. Odziedziczył królestwo po swoim ojcu w 1904r. Pod jego panowaniem, Saksonia rozkwitła ekonomicznie i kulturowo.
Był bardzo popularny i szanowany. Przemawiał do ludzi w dialekcie saksońskim zdobywając na zawsze ich względy. Był uczciwy, otwarty i bezpośredni (szczery), na co wskazuje jego przemowa, którą wygłosił podczas ceremonii otwarcia nowego mostu. Jego jedynymi słowami było: „Przejdźmy po nim”.
Friedrich was a loving father and raised his children alone. He succeeded his father as monarch in 1904, and Saxony’s economy and cultural life flourished under his reign.
He was very popular and respected. He spoke to the people in the Saxon dialect endearing him even more. He was honest, forthright and down to earth, as a speech he made during a ceremony for a new bridge indicates. His only words were: „Let’s walk over it”.